Pod Windowsami, Unixami (czyli także Linuksem) i na Macach inaczej oznaczany jest znak końca linii w plikach tekstowych:
[To taka zaszłość historyczna - jeśli pamiętacie maszynę do pisania, to tam aby zacząć pisać w nowej linii trzeba było powrócić głowicą do początku linii (powrót karetki) i przewinąć papier do następnej linii (nowa linia) i zestaw znaków, który pierwotnie opracowano dla dalekopisów (ASCII) zawierał obydwa te „znaki”. Potem tenże zestaw znaków został przejęty w komputerach, tyle że niestety w niejednolity sposób.]
Powoduje to, że kopiując z plików utworzonych pod Windowsami do konsoli putty-ego całą linię wstawiamy tam jeden znak więcej niż potrzeba.
mplus plikWe.in plikWy.out\r
utworzy plik wyjściowy, którego nazwa będzie zawierać znak powrotu karetki. Plik taki będzie potem trudny do manipulowania z poziomu konsoli i niemożliwy do pobrania przez SFTP.
Sposobów jest kilka:
Jeśli (np. w sposób opisany w przykładzie z Mplusem powyżej) utworzymy plik zawierający w nazwie znak powrotu karetki, nie będziemy w stanie wykonać na nim żadnej operacji za pośrednictwem programu do przesyłania plików na serwer. W takim wypadku musimy zmienić nazwę pliku z poziomu konsoli, czy to korzystając z komeny mv czy to z Midnight Commandera - patrz operacje na plikach i katalogach na serwerze.