To jest stara wersja strony!
library(ZPD) src = polacz() testy = pobierz_testy(src) maksPkt = pobierz_kryteria_oceny(src) %>% group_by(id_testu) %>% summarize(maks_pkt = sum(l_punktow)) %>% inner_join(testy) %>% collect() maksPkt
W egzaminie maturalnym z języka polskiego do roku 2014 (włącznie) występuje kryterium oceny walory, które nie liczy się do maksymalnej liczby punktów, które można było uzyskać w teście. Działa to w ten sposób, że jeśli razem z punktami za kryterium walory uczeń uzyskał mniej niż 70 punktów (maksymalna liczba punktów bez uwzględnienia walorów), to zalicza mu się ta suma, jeśli zaś więcej, to jego wynik jest „przycinany” do 70 punktów.
Z uwagi na brak jakiegokolwiek statystycznego sensu takiego postępowania oraz jednostkowe występowanie powyższa zasada nie jest w żaden sposób uwzględniana w strukturze bazy danych.
Chcemy sprawdzić, w których testach zrównujących wykorzystano pytanie 2 z arkusza mc1 (jedno z pytań kotwicy zewnętrznej testów zrównujących).
library(ZPD) src = polacz() testy = pobierz_testy(src) %>% collect() kryteria = pobierz_kryteria_oceny(src) %>% collect() mc1 = testy %>% filter(grepl('mc1', opis_testu)) kryterium = kryteria %>% filter(numer_pytania == '2') %>% semi_join(mc1) %>% select(kryterium) kryteria %>% semi_join(kryterium) %>% select(id_testu, kryterium) %>% inner_join(testy)
Warto zauważyć, że gdybyśmy znali id_kryterium poszukiwanego pytania (np. k_1576), wyszukiwanie uprościłoby się do:
library(ZPD) src = polacz() testy = pobierz_testy(src) pobierz_kryteria_oceny(src) %>% filter(kryterium == 'k_1576') %>% select(id_testu) %>% inner_join(testy) %>% collect()