Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


notacja_sciezek

Notacja ścieżek

Slash (/) versus backslash (\)

Pod linuksem (i wszystkimi innymi unixami, a także na macach) katalogi oddzielamy slashem (/), a nie backslasehm (\). Stąd też wpisując ścieżki.
Backslash jest w tych systemach znakiem specjalnym (patrz znaki specjalne na konsoli).

Szczęśliwie:

  • Podczas użycia w skryptach (np. kodach R, Staty, plikach inputu Mplusa, itp.) Windowsy od zawsze rozumieją zapis ścieżek z użyciem slashy (czyli tak, jak pod linuksem).
  • Windowsy, bodaj od wersji 7, rozpoznają zapis z użyciem slashy także w wierszu poleceń.

Tak więc w skryptach należy używać notacji ścieżek z użyciem slashy, co zapewni ich bezproblemowe wykonywanie zarówno pod Windowsami, jak i na odrze.

Nieszczęśliwie Windowsy jeśli gdzieś wyświetlają ścieżkę (np. w pasku adresu Eksploratora Windows), to wyświetlają ją z użyciem backslashy (sic!), tak więc kopiując ścieżkę z takich miejsc należy zamienić w niej backslashe (\) na slashe (/).

Ścieżki względne i bezwzględne

Pisząc skrypty na swoim komputerze często notujemy ścieżki za pomocą tzw. notacji bezwzględnej, czyli zaczynając od litery dysku, a potem wskazując wszystkie katalogi po kolei, np.

D:/pierwszy katalog/drugi katalog/plik

Prawie zawsze mają one sens tylko na naszym komputerze, a po przeniesieniu ich na inny komputer będą bezużyteczne.

Stąd też warto rozważyć używanie ścieżek względnych, czyli takich, gdzie zapisujemy ścieżkę do pliku względem katalogu roboczego.

notacja_sciezek.txt · ostatnio zmienione: 2013/12/15 13:27 przez zozlak