Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


kryteriumoceny

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Nowa wersja
Poprzednia wersja
kryteriumoceny [2013/08/10 20:53]
zozlak utworzono
kryteriumoceny [2014/10/29 10:11] (aktualna)
zozlak
Linia 1: Linia 1:
 ====== Kryterium oceny ====== ====== Kryterium oceny ======
  
-**Kryterium oceny** odpowiada zmiennej w zbiorze wyników testu. Inaczej mówiąc jest to najmniejszy element testu, za który przydzielane są punkty rozróżnialne po zakończeniu oceniania.+**Kryterium oceny** odpowiada ​**zmiennej w zbiorze wyników ​[[test|testu]]**. Inaczej mówiąc jest to **najmniejszy element ​[[test|testu]], za który przydzielane są punkty** rozróżnialne po zakończeniu oceniania.
  
-W wypadku większości pytań kryterium oceny odpowiada całemu pytaniu, w ogólności pytanie może się jednak składać z wielu kryteriów oceny. Przykłady pytań składających się z kilku kryteriów oceny to np.:+W wypadku większości ​[[pytanie|pytań]] kryterium oceny odpowiada całemu ​[[pytanie|pytaniu]], w ogólności ​[[pytanie]] może się jednak składać z wielu kryteriów oceny. Przykłady ​[[pytanie|pytań]] składających się z kilku kryteriów oceny to np.:
   * rozprawki i wypracowania z języka polskiego (oceniane oddzielnie za treść, styl, ortografię,​ itd.), historii, WOS-u   * rozprawki i wypracowania z języka polskiego (oceniane oddzielnie za treść, styl, ortografię,​ itd.), historii, WOS-u
-  * pytania typu //przypisz do N elementów pasujący spośród M elementów//​ występujące na egzaminach językowych (choć punkty przyznawane są za każde przyporządkowanie w sposób oczywisty nie stanowią one oddzielnych pytań)+  * [[pytanie|pytania]] typu //przypisz do N elementów pasujący spośród M elementów//​ występujące na egzaminach językowych (choć punkty przyznawane są za każde przyporządkowanie w sposób oczywisty nie stanowią one oddzielnych ​[[pytanie|pytań]])
  
-Konieczność jednoczesnego operowania zarówno pojęciami kryterium oceny, jak i pytania wynika z tego, że: +Konieczność jednoczesnego operowania zarówno pojęciami kryterium oceny, jak i [[pytanie|pytania]] wynika z tego, że: 
-  * aby nie tracić informacji i możliwości analiz nie można zagregować danych do poziomu pytań +  * aby nie tracić informacji i możliwości analiz nie można zagregować danych do poziomu ​[[pytanie|pytań]]; 
-  * jednocześnie kryteria oceny w ramach jednego pytania są ze sobą często powiązane, stąd należy wiedzieć, które grupy kryteriów oceny należą do tych samych pytań+  * aby móc uwzględnić możliwość oceniania tego samego [[pytanie|pytania]] wg różnych kluczy oceny (patrz [[sposób oceny]]); 
 +  * jednocześnie kryteria oceny w ramach jednego ​[[pytanie|pytania]] są ze sobą często powiązane, stąd należy wiedzieć, które grupy kryteriów oceny należą do tych samych ​[[pytanie|pytań]].
  
-Z uwagi na to, że kryteria oceny danego pytania bywają ze sobą bardzo silnie związane, na potrzeby analiz oraz publikacji ich wyników (np. parametrów pytań) zachodzi potrzeba łączenia kryteriów oceny w grupy. Grupy te nie muszą się jednak pokrywać z pytaniami, np. w ramach rozprawki na sprawdzianie szóstoklasisty występuje bardzo silna korelacja pomiędzy kryterium oceny za poprawność ortograficzną i kryterium oceny za interpunkcję,​ która to grupa nie wykazuje jednak korelacji z kryterium oceny za treść. Stąd grupy silnie związanych ze sobą kryteriów oceny stanowią oddzielny byt w bazie danych, tzn. [[pseudokryteriumoceny|pseudokryteria oceny]].+Z uwagi na to, że kryteria oceny danego ​[[pytanie|pytania]] bywają ze sobą bardzo silnie związane, na potrzeby analiz oraz publikacji ich wyników (np. parametrów pytań) zachodzi potrzeba łączenia kryteriów oceny w grupy. Grupy te nie muszą się jednak pokrywać z pytaniami, np. w ramach rozprawki na sprawdzianie szóstoklasisty występuje bardzo silna korelacja pomiędzy kryterium oceny za poprawność ortograficzną i kryterium oceny za interpunkcję,​ która to grupa nie wykazuje jednak korelacji z kryterium oceny za treść. Stąd grupy silnie związanych ze sobą kryteriów oceny stanowią oddzielny byt w bazie danych, tzn. [[pseudokryteriumoceny|pseudokryteria oceny]]
 + 
 +Kryterium oceny oraz [[pseudokryteriumoceny|pseudokryterium oceny]] to podstawowe "​obiekty",​ na których operują funkcje wbudowane w bazę danych oraz funkcje [[r_zpd|pakietu ZPD dla R]] podczas importu danych z bazy oraz eksportu wyników analiz do bazy.
kryteriumoceny.1376160800.txt.gz · ostatnio zmienione: 2013/08/10 20:53 przez zozlak