Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


baza_propozycje

To jest stara wersja strony!


Propozycje zmian w strukturze bazy danych

Scalenie tablic przechowujących wartości wskaźników

Scalenie tablic wartosci_wskaznikow_zrownywanie, wartosci_wskaznikow_gimnazjum, wartosci_wskaznikow_matura w jedną tablicę wraz z dodaniem klucza obcego {id_szkoly, rok} do tablicy szkoly_dane

 • wszystkie wskaźniki są do siebie bardzo podobne i korzystanie z osobnych tablic jest zwyczajnie niewygodne;
  • do rozróżniania wskaźników i tak służy id_wskaznika i wydzielanie oddzielnych tablic jest sztuczne;
  • biorąc pod uwagę rozmiary innych tablic w bazie trochę pustych kolumn (niewykorzystywanych akurat przez ten rodzaj wskaźników) nikogo nie zaboli;
  • cały czas mamy mechanizmy kontroli nad koniecznością wypełniania kolumn:
   • klauzule check;
   • obiektowość - zdefiniowanie tablic dziedziczących po wspólnej tablicy wartosci_wskaznikow;
 • brak klucza {id_szkoly, rok} bardzo obniża wydajność zapytań ze stron WWW generujących wskaźniki, a skoro i tak realizowany jest tam zawsze identyczny algorytm (dobierz najstarszy rok z okresu obejmowanego przez wartość wskaźnika), to czemu by tego nie zmaterializować; dodatkowo wzmocni to kontrolę spójności bazy.

Uwaga: trzeba się zastanowić, jak rozwiązać przy tym kwestię szkół, które w danym roku nie mają absolwentów, a więc w chwili obecnej również wpisu w tablicy szkoly_dane, ale mają wyliczone wartości wskaźnika EWD dla trzylatki kończącej się danym rokiem. Rozwiązanie - dodać do tablicy kolumnę „rok” odnoszącą się do kolumny „rok” tablicy „szkoly_dane”.

Tablica na parametry modeli EWD

Przydałaby się tablica pozwalająca przechowywać parametry modeli EWD, łącząca się z tablicą wskazniki po kombinacji {id_wskaznika, rok_do}.

Warto też rozważyć dodanie relacji między tablicą wskazniki a tablicą skalowania (jeden do wielu - wejście, wyjście, lata w ramach okresu).

baza_propozycje.1421404048.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/01/16 11:27 przez t.zoltak